Fizik

Ateş Çıkaran Üzümlerin Sırrı Çözüldü

Ateş çıkaran üzümlerin sırrı çözüldü. Bir süredir internette dolaşmakta olan bir videoda, neredeyse ikiye kesilen bir üzüm mikrodalga fırına konuyor ve üzüm plazma oluşturarak ateş çıkarıyor.  

Plazmalar bir gaz ısınıp iyonize olduğunda ve elektronlar açığa çıktığında oluşuyor. Videodaki üzümde gerçekleşen duruma daha önceden getirilen açıklamalar, üzümün iki yarısını bir arada tutan küçük zar parçasının elektron iletkeni olarak işlev gösterdiğini öne sürmüştü, ama şimdi durumun bu olmadığı ortaya çıktı. 

Ontario’da bulunan Trent Üniversitesi’nden Aaron Slepkova ve meslektaşları, termal görüntüleme ve bilgisayar simülasyonları yöntemlerini kullanarak durumu araştırmaya karar verdiler ve sonuçta üzümlerin mikrodalgaları yakalayıp içlerine hapsettiklerini ve bunun da onların ısınmasına neden olduğunu buldular. 

Ekip bütün halinde olan ve ayrı ayrı duran üzümleri termal görüntüleme yöntemiyle inceledi ve enerjinin onların merkezlerindeki sıcak noktada toplandığını gördü. Bu bulgu, ekibe mikrodalgaların üzümün içine hapsolduklarını düşündürdü. 

Üzümdeki Sodyum Ve Potasyumun İyonlaşması Plazmayı Oluşturuyor 

Araştırmacılar iki üzüm alınıp birbirlerine yaklaştırıldıklarında, artık ortada birbirinden bağımsız iki sistem olmadığını, ikisinin “birbiriyle konuştuğu” bir sistem oluştuğunu söylüyor. Ve neredeyse birbirlerine değecek şekilde konumlandırıldıklarında, üzümler enerji alışverişi yapabiliyorlar. İki üzümün arasında sıcak noktalar oluşmaya başlıyor ve mikrodalgalar da birbirlerine karışarak çok daha sıcak ve yoğun enerjili bir nokta meydana getiriyor. 

Üzümleri yan yana koymak enerjinin çok küçük bir noktada toplanmasına neden oluyor ve bu da üzümlerin içindeki sodyum ve potasyumun iyonlaşması ve plazma oluşumu için yeterli oluyor. 

Araştırmacılar bu bulgunun çok yönlü (omni direksiyonel) bir mikrodalga anteni tasarımı gibi alanlarda kullanılabilecek bir bilgi olabileceğini ve gelen dalgaların enerjisinin nasıl odaklanacağını anlamanın daha zayıf sinyallerin tespit edilmesine yardımcı olabileceğini söylüyorlar.  

New Scientist


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz