Astronomi

Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı?

gerçek Dünya şekli ve düz Dünya şekli

Dünya düz mü yuvarlak mı? Tüm bilimsel verilere rağmen bu konu hala ilginç bir şekilde tartışılabiliyor. 2000 yıldır inandığımız şey yanlış olabilir mi? Aslında bu sorunun cevabını bulmak için, dünyanın düz olduğuna inanan Amerikalı Mike Hughes gibi bir roket yapıp içinde kendimizle birlikte onu uzaya fırlatmaktan başka deneyebileceğimiz birçok yol var. 

Son 50 yıldır gezegenimizin uzaydan çekilen resimlerini görebiliyoruz ve bu, dünyanın yuvarlak olduğuna inanmak için ihtiyacımız olan tek kanıt gibi görünebilir. Ama görüntüler üzerinde oynamalar yapmanın ne kadar kolay olduğu konusundaki farkındalık ve internette dolaşan komplo teorilerindeki artış dünyanın düz olduğu inancını yeniden alevlendiriyor gibi. 

Buna ek olarak, uzun zamandır kullanılmakta olan ve gezegenimizin yuvarlak olduğunu gösteren bilim de insanlar tarafından tam olarak anlaşılmıyor. Belki de, bu yöndeki kanıtları daha çok insan kendi gözleriyle görebilseydi, bu endişe verici akım son bulabilirdi. Örneğin, çocukların okullarda basit deneyler yapmasını sağlamak bunun için iyi bir başlangıç olabilir. 

Dünyanın Yuvarlak Olduğu Sonucuna İlk Kez Eski Yunanlılar Vardı

Dünyanın yuvarlak olduğunu saptamak için kayıtlara geçmiş olan en iyi yöntemlerden biri, bilindiği kadarıyla ilk olarak eski Yunanlılar tarafından uygulandı. Bu, farklı konumlara yerleştirilen çubukların gölgelerini karşılaştırarak gerçekleşti. Güneş bir konumun direkt olarak tepesindeyken, oradaki çubuğun hiç gölgesi olmadı. Ve aynı anda, yaklaşık 800 kilometre kuzeydeki bir şehirde bulunan diğer çubuğunsa gölgesi vardı. 

Eğer dünya düz olsaydı, o zaman iki çubuğun gölge durumunun da aynı olması gerekirdi; çükü güneşe doğru aynı açılarda konumlandırılmışlardı. Eski Yunanlılar dünya eğimli olduğu için çubukların da farklı açılarda olduğu ve bu nedenle yaptıkları gölgenin birbirlerinden farklı olduğu sonucuna vardı. 

Çoğu Gezegen Yuvarlakken Dünyanın Düz Olması Çok Uzak Bir İhtimal

Dünyanın yuvarlak olduğunun bir diğer kanıtı da kuzey ve güney yarım kürede geceleri gökyüzünün nasıl göründüğü arasındaki fark. Bu iki manzara birbirinden tamamen farklı, çünkü bu noktalardayken ayağınızın altındaki dünya farklı bir yöne bakıyor. Eğer dünya düz olsaydı, iki manzaranın da aynı olması gerekirdi. 

Gezegenleri gözlemlemek de diğer bir seçenek. Gezegenlerin hepsi dönüyorlar ve onları birkaç gün boyunca izlemek onların yuvarlak olduğuna dair net bir görüş sağlıyor. Ve çoğu gezegen yuvarlakken dünyanın düz olması çok uzak bir ihtimal gibi görünüyor. 

Teorileri İnsanların Kendilerinin Test Etmesi Gerekiyor

Ama bilimsel deneyler doğru bir şekilde yapılmadıklarında, dünyanın düz olduğu yönünde sonuç veriyor gibi görünebilirler. Ve bu sonuçlar sosyal medya yoluyla paylaşıldığında, kimse bu deneylerdeki hatalara dikkat çekmiyor ve paylaşımlar hızla büyük kitlelere yayılıyor. 

Muhtemelen bugün okullarda bile yapılabilecek olan en etkileyici deney, bir yüksek irtifa balonuna kamera koyarak onu gökyüzüne göndermek olacaktır. Yeterince yüksekten baktığınızda dünyanın eğimli olduğunu görebilirsiniz ve kamera görüntüleri de bunu gözler önüne serecektir. 

Sonuç olarak, internet üzerinde tartışmalar yürütmek hiçbir bilimsel gayreti ileriye taşımanın en iyi yolu değil. Dolayısıyla, bu teorileri kendilerinin test etmesi ve elde ettikleri sonuçları anlamaları için insanlara gerekli araçların ve imkanların sağlanması büyük önem taşıyor. 

New Scientist


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz