Biyoloji

Ölü Arı Yemeyi Kim Sevmez Ki!

Ölü arı yemeyi kim sevmez ki! Hemen hemen bütün meyveler önce çiçek aşamasından geçer. Ancak incir ağacının çiçeğini göremiyoruz, küçük bir meyve olarak gözlemliyoruz. Bunun sebebi incir meyvesinin aslında içe doğru katlanmış bir çiçek olması. Normalde tozlaşma sonucu çiçeklerin meyve oluşturduğunu biliyoruz. Ancak incir çiçeği ters bir durumda olduğu için rüzgarla tozlaşma gerçekleşmesi mümkün olmuyor. Bunun için özel bir işlem gerekiyor. Bu hayranlık verici işlemi incir arıları gerçekleştiriyor. 

Hayranlık veren döngü

İncir arıları, incirin tozlaşabilmesi için henüz olgunlaşmamış incirlerin içine girer. İncirin alt tarafında, incir arılarının içeri girmesini sağlayacak küçük bir boşluk bulunur. Bu boşluk çok seçici olduğundan yalnızca tozlaşmayı gerçekleştirebilecek incir arıları içeri girebilir.

incir-ostile
İncir arıları, incirin altındaki açıklıktan incirin içine girer.

İçeri giren dişi incir arısının amacı yavrularının gelişebileceği uygun bir yuva sağlamaktır. İncir arıları içeri girerken, açıklığın çok küçük olması sebebiyle zorlanırlar ve çoğunlukla kanatlarını ve antenlerini kaybederler. 

Arıların esas amacı yavrularını korumak

Anne incir arısı, incir meyvesinde bulunan boyu kısa dişi çiçeklere bırakabildiği kadar çok sayıda yumurtalarını bırakır. Yavru arılar için harika bir ev olan dişi çiçeklere atılan yumurtalar bazen birkaç yüz taneyi bulur. Kalan diğer çiçekler de incir poleniyle doldurulur. Bu şekilde tozlaşma gerçekleşir ve çiçekler tohum üretmeye başlar. İşini bitiren incir arısı, kanatlarını içeri girerken kaybettiği için genellikle dışarı çıkamaz ve içeride ölür. 

Anne incir arısı, içeri girdikten sonra yavrularını dişi çiçeklere yerleştirir ve diğer çiçeklerde de tozlaşmayı sağlar.

Anne döllenmiş yumurtalarını bıraktıktan sonra yavru arılar gelişmeye başlar. İlk olarak erkek incir arıları gelişir. Kanatsız ve göremez halde olan bu arıların amacı meyvede bulunan teknik olarak kız kardeşleri sayılabilecek dişi arılarla çiftleşmektir. Güçlü alt çeneleriyle dişilerin içinde bulunduğu tohumluğa (ovaryum) ulaşıp dişiler daha olgunlaşmadan onlarla çiftleşirler.

Dişi arıyla çiftleşen erkek arı

Erkek arıların son görevi ise meyvenin içindeki dişilerin çıkmasına yardım etmek için meyvenin içinden dışına doğru küçük delikler açmaktır. Genellikle incirin yüzeyine ulaşır ulaşmaz ölürler. 

Erkek incir arılarının ölmeden önce dişilerin kaçması için açtığı delikler

Olgunlaşan dişiler aynı döngüyü başka incirlerde başlatır

Dişiler olgunlaştıklarında ise incirler polen üretimine başlamıştır. Dişi arılar, erkeklerin onlar için açtığı küçük delikleri kullanarak dışarı çıkmadan önce polenleri de yanlarına alırlar. Delikleri kullanarak dışarı çıkarlar ve aynı döngüyü başka incirlerde devam ettirirler. 

Dişi arının tozlaşmaya yardım etmesi sonucu oluşmuş tohumsa, bu aşamada olgunlaşmış ve dikilmeye hazırdır. Hayvanlar inciri yiyip dışkı yoluyla toprağa karıştırdığında da incir tohumu etrafa yayılmış olur. 

İncir yerken ölmüş arı yiyoruz

Lezzetini çok sevdiğimiz incir meyvesinin böyle bir hikayesi olması biraz mide bulandırıcı olabilir. Ancak durum ilk anda düşündüğümüz kadar endişe verici değil. Dişi incir arıları yalnızca erkek incir ağaçlarına kendi tohumlarını yerleştirebiliyorlar. Ancak biz sadece dişi incirleri yiyoruz. Bu nedenle oluşup ölen onlarca erkek arıyı yemediğimizi söyleyebiliriz. 

Yine de anne arılar dişi incire de girebilirler. Böylece tozlaşmayı sağlayabilirler. Eğer dışarı çıkamazlarsa yediğimiz incirlerde de en azından bir tane ölü incir arısı olduğunu söyleyebiliriz. 

Çok endişe etmemize gerek yok, çünkü bu arıyı bir bütün olarak yemiyoruz. İncir, her ne kadar her zaman bütün dış iskeleti parçalayamasa da fisin enzimini kullanarak arı parçalarını proteine dönüştürüyor. Yediğimiz incirde arı parçaları çok küçük halde oluyor. 

Ayrıca marketlerde satılan incirlerin çoğu tohumsuz oluyor. Tozlaşmaya ihtiyaç duymadığından yediğimiz çoğu incirde arı parçaları olmadığını da söyleyebiliriz.

PBS

Nature Documentaries

Huff Post

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz