Psikoloji

Sevgilinin Düşüncesi Bile Tansiyona İyi Geliyor

Sevgilinin düşüncesi bile tansiyona iyi geliyor Arizona Üniversitesi psikologları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, stresli bir durumla yüz yüze geldiğinizde aşk ilişkisi içinde olduğunuz kişiyi düşünmek, tansiyonunuzu onunla fiziksel olarak yan yana olmak kadar etkili bir şekilde kontrol altında tutmaya yardımcı olabiliyor. 

Psychophysiology’de yayınlanan çalışmada, 102 katılımcıdan bir ayaklarını 3 ila 4.5 derece soğukluktaki suyun yaklaşık 8 santimetre derinine sokarak stres verici bir görevi tamamlamaları istendi. Araştırmacılar bu görevin öncesinde, devamı sırasında ve tamamlandıktan sonrasında katılımcıların tansiyonlarını, kalp atım hızlarını ve kalp atım hızı değişkenliklerini ölçtüler.  

Katılımcıların hepsinin ciddi bir aşk ilişkisi vardı ve ayaklarını soğuk suya soktukları sırada rastgele olarak üç durumdan biri içinde olmaları sağlandı. Buna göre, bir gruptaki insanın ilişki içinde olduğu kişi sessizce onlarla birlikte odada oturdu, bir gruba kendilerine destek kaynağı olması için sevgililerini düşünme talimatı verildi, diğer gruptan ise geçirmekte oldukları günü düşünmeleri istendi. 

Sevgiliyi Düşünmek Onun Yanında Olmak Kadar Etkili

Sonuçta, görev sırasında partnerleri odada bulunan ve partnerlerini düşünen iki gruptaki katılımcının, soğuk suyun yarattığı stres karşısında, geçirdikleri günü düşünmeleri talimatı verilen kontrol grubundakilerden daha düşük bir tansiyona sahip oldukları görüldü. Kalp atım hızı ve kalp atım hızı değişkenlikleriyse, üç grup arasında bir farklılık göstermedi. 

Tansiyon reaktifliği üzerindeki etki, sevgililerini zihinlerinde canlandıranlarda ve sevgilileri fiziksel olarak yanlarında olanlarda kendini aynı kuvvette gösterdi. 

Daha önceden yapılan çalışmalar da partnerin fiziksel mevcudiyetinin ya da kişinin onu hayalinde canlandırmasının insanların strese verdikleri fizyolojik tepkileri yönetmeye yardımcı olduğunu öne sürmüş olsa da, yapılan bu yeni çalışma, en azından konu tansiyon reaktifliği olduğunda, bu iki şeyin de eşit derecede etkili olduğunu ortaya koydu. 

İlişkiler Stresi Yönetmenin Önemli Yollarından Biri

Araştırmacılara göre, bu bulgular neden bilimsel yayınlarda sürekli olarak kaliteli aşk ilişkilerinin olumlu sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirildiğini açıklamaya yardımcı oluyor ve insanların stresle daha iyi bir şekilde başa çıkmasını sağlayarak sağlıklı kalmalarına destek oluyor. 

Hayatın her türden stres kaynağıyla dolu olduğunu belirten araştırmacılar, ister partnerlerimizle bir arada olmak, isterse onları düşünmek yoluyla olsun, ilişkilerimizin hayattaki stres kaynaklarını yönetmenin önemli yollarından biri olduğunu söylüyorlar. 

Neuroscience News


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz