Psikoloji

İyi Alışkanlıklar Edinmek İçin Beyninizi Eğitebilirsiniz

beyin

İyi alışkanlıklar edinmek için beyninizi eğitebilirsiniz. Spor salonuna gitmek ve sağlıklı beslenmek gibi iyi alışkanlıklar oluşturmak için beyninizi eğitmeniz mümkün. Warwick, Princeton ve Brown Üniversiteleri tarafından yapılan yeni bir psikolojik araştırmaya göre, bunu yapmak eylemleri birer alışkanlık haline gelene kadar tekrarlamak kadar basit. 

Psychological Review’da yayınlanan araştırmada, iyi ve kötü alışkanlıklar oluşturmanın, bir eylemde bulunmanın verdiği tatmin hissinden ziyade, onun ne kadar sık tekrarlandığına bağlı olduğunu gösteren bir model yaratıldı. 

Araştırmacılar bir bilgisayar simülasyonu geliştirdiler ve bu simülasyondaki dijital farelere iki kaldıraç seçeneği sunuldu. Bunlardan birisi hareket ettirildiğinde bir ödül elde etme şansıyla ilişkilendirildi. Ucunda ödül olan kaldıraç “doğru”, ödül olmayansa “yanlış” olandı. 

Ödül hep aynı kaldıraçta değildi; araştırmacılar ödülün hangi kaldıraçta olduğunu zaman zaman değiştirdiler ve hayvanları da “doğru” kaldıracı seçmeleri için eğittiler. 

Yaptığımız Şeylerin Çoğu Alışkanlıklarımıza Dayanıyor 

Dijital fareler kısa bir süre eğitildiklerinde, ödülün yeri değiştirildiğinde bile “doğru” kaldıracı seçmeyi becerebildiler. Ama yoğun olarak bir kaldıraç üzerine eğitildiklerinde, hiçbir ödül şansı olmasa bile fareler ısrarla “yanlış” kaldıracı seçmeye devam ettiler. 

Hayvanlar bir ödül elde etme şansı yakalamaktansa, tekrarlamaya alıştıkları eylemde bulunmayı sürdürmeyi tercih ettiler. Araştırmacılara göre, yaptığımız şeylerin çoğu alışkanlıklarımıza dayanıyor ve buna rağmen alışkanlıkların nasıl öğrenildikleri ve oluşturuldukları hala tam anlamıyla bilinmiyor. Ancak yapılan bu araştırma, tekrarlanan eylemlerin alışkanlıklar oluşturduğunu, alışkanlıkların önceki eylemlerimizin ürünleri olduğunu ve en iyi sonucu elde etmek için, istenildiği takdirde alışkanlıkların yerlerine yenilerinin konulabileceğini gösteriyor. 

Bu araştırmanın obsesif kompulsif bozukluk ve tik hastalığı gibi tekrarlanan davranışlarla karakterize rahatsızlıkları daha iyi anlamanın yolunu açtığını da belirten araştırmacılar, sıradaki adımın benzer deneyleri gerçek dünya ortamında, insan davranışlarını gözlemleyerek yapmak olduğunu söylüyorlar. 

Technology Networks


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz