Psikoloji

Facebook Hesabınızı Bir Aylığına Kapatsanız Neler Olabilir?

facebook

Facebook hesabınızı bir aylığına kapatsanız neler olabilir? Geçtiğimiz sene içinde Facebook’un birbiri ardına kullanıcı verilerini kötüye kullandığının ortaya çıktığı skandallara rağmen, insanların Facebook hesaplarını tamamen kapatmayı tercih ettiklerine dair pek fazla kanıt yok. Ama yapılan yeni bir çalışmaya göre, geçici bir süreliğine bile olsa bunu yapmaya değer olabilir. 

Stanford Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, Facebook’u günde ortalama bir saat boyunca kullanan 2488 kişi topladılar. Ardından geçtiğimiz yıl ABD’deki ara seçimlere yaklaşıldığı süre zarfında, bu insanların rastgele olarak seçtikleri yarısından, dört hafta boyunca Facebook hesaplarını kapatmalarını istediler. Bunun karşılığında, onlara Facebook’un kullanıcılar için olan “değeri” konusunda önceden yapılan çalışmalarla tutarlı bir miktar olan 102 dolar para ödendi. Katılımcıların Facebook hesaplarını gerçekten de kullanmadıklarından emin olan araştırmacılar, onlardan düzenli olarak içinde bulundukları ruh halini kısa mesaj yoluyla kendilerine bildirmelerini istediler.  

Hayat Facebook Olmadan Daha Mutluluk Verici

Hesaplarını kapatan gruptaki insanların çalışmanın sonunda deneyimlediği etkiler çok çeşitli oldu. İlk olarak, onlar arkadaşları ve aileleriyle daha fazla zaman geçirdiler. Ellerinde kalan boş zamanı diğer sosyal medya platformlarında harcamadılar; bunun yerine televizyon seyretmeyi tercih ettiler. Bu insanların kontrol grubundakilerden belirgin bir şekilde daha mutlu oldukları gözlemlendi. Onlar haberler konusunda daha az bilgi sahibiydiler ve siyasi anlamda kutuplaşma düzeyleri de daha düşüktü. Üstelik çalışma sona erdikten sonra da Facebook’ta daha az zaman harcamayı seçtiler. 

Araştırmacılar yaptıkları çalışmanın Facebook’un kullanıcıları için büyük faydalar sağladığına dair bolca anekdotsal veri ortaya koyduğunu ve sosyal medyanın olumsuz tarafları konusundaki tartışmaların, onun insanların hissettiği derin ve geniş çaplı eksiklikleri giderdiği gerçeğini de gölgelememesi gerektiğini söylüyorlar.  Ancak elde ettikleri esas bulgunun da göz ardı edilemeyeceğinin altını çiziyorlar: İnsanların Facebook olmadan hayatın tadını çıkarabildiklerini beklediklerinin çok ötesinde öğrenmeleri.

Technology Review


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz