Biyoloji

Vitamin Hapları Gerçekten De Sağlığımıza Yararlı Mı?

vitamin

Vitamin hapları gerçekten de sağlığımıza yararlı mı? Multivitaminlerin sağlığımıza sanıldığı kadar yararlı olmadığına dair elde edilen bolca kanıt var. Ve buna rağmen bu hapların kullanımı giderek artıyor. 

2013’ün sonlarında, Annals of Internal Medicinevitamin ve mineral gibi gıda takviyelerinin hastalık ve ölümleri önlemek üzerindeki rolünü inceleyen üç farklı çalışma yayınladı. Bunlardan ilki, multivitaminler üzerinde yapılan üç büyük deneyi ve tekli veya kombinasyon halindeki vitaminlerden oluşan takviyeler üzerinde yapılan ve 400.000’i aşkın insanı içeren 24 deneyi inceliyordu. Çalışmanın vardığı sonuç, bu gıda takviyelerinin kanseri, kalp hastalıklarını veya ölümü önlediği ya da geciktirdiği yönünde ikna edici bir kanıt bulunmadığı şeklindeydi. 

İkinci çalışma, 65 yaş ve üzerindeki 5947 erkeği 12 sene boyunca takip eden randomize bir çalışmaydı. Sonuçta multivitamin alanların zihinsel işlevleri veya sözel bellekleri plasebo alanlarla kıyaslandığında, arada hiçbir farkın olmadığı görüldü. 

Bazı Vitaminler Ölüm Oranını Artırabiliyor

Yayınlanan üçüncü çalışma, bir kalp krizi geçirip hayatta kalmayı başarmış 1708 kadın ve erkekten oluşan ve bu insanların bir bölümünün 28 içeriğe sahip yüksek dozlu bir multivitamin, diğerlerininse plasebo aldığı iki grubu takip etti. 4.6 yıl boyunca devam eden çalışma sonucunda, ilk kalp krizini izleyen kalp krizi ya da inme oranlarında iki grup arasında herhangi bir farka rastlanmadı. 

Bu üç çalışmaya ek olarak yazılan makale, “Plasebo ya da vitamin alan gruplara rastgele olarak atanan on binlerce insanı içeren birçok klinik deneyde elde edilen kanıtlar, beta karoten, E vitamini ve muhtemel olarak da yüksek dozdaki A vitamini takviyelerinin ölüm oranını artırdığını ve diğer antioksidanların, folik asidin, B vitaminlerinin ve multivitamin desteklerinin hiçbir belirgin faydasının olmadığını gösteriyor,” şeklinde görüş belirtti. 

Elbette ki, küçük miktarlardaki tüm vitaminler sağlığımız için şart. Ve bazen doktorlar belirli hastalıkların tedavisi için belirli vitaminleri reçete etse de, çoğumuz ihtiyacımız olan tüm vitaminleri gıdalardan alıyoruz. Vitamin takviyelerinin kalp hastalıklarını, kanseri, Alzheimer’ı veya soğuk algınlığını tedavi ettiği ya da önlediği şeklindeki yaygın inanış, basitçe bilimsel araştırmaların verdiği sonuçlara uymuyor. 

Eğitim Düzeyi Yükseldikçe Vitamin Alma Olasılığı Da O Kadar Artıyor

Bahsi geçen bu üç çalışmanın yayınlandığı ay içinde Gallup tarafından duyurulan bir anket sonucu da, Amerikan halkının yüzde 50’sinin düzenli olarak multivitamin veya herhangi bir tür vitamin ya da mineral desteği aldığını ortaya koydu. Bu konuda asıl ilginç olansa, bir insanın eğitim düzeyi ne kadar yüksekse, vitamin alma olasılığının da o kadar arttığıydı. Lise mezunlarının sadece yüzde 43’ü vitamin aldığını söylerken, üniversite öğrenimi görmekte olan kişilerin yüzde 51’i, üniversite mezunlarının yüzde 55’i ve yüksek lisans sahiplerinin de yüzde 65’i bu takviyeleri kullandıklarını bildirdiler.  

Bitkisel ilaçlar da ayrı bir konu. 2015 senesinde New York başsavcısı Eric Schneiderman, ABD’li dört perakende satış mağazasında satılan ekinezya, ginseng ve sarı kantaron haplarının DNA testi sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlar, mağaza markası adı altında satışa sunulan bu bitkisel ürünlerin sadece yüzde 21’inde etikette yazan bitkilerin DNA’sının bulunduğunu, yüzde 79’unun içeriğinin ise boş olduğunu gösterdi. Schneiderman satıcıların bu ürünlerin satışlarını durdurmasını istedi. Ancak bir sonraki yıl, Schneiderman’ın açıklamalarına rağmen bu tip ürünlerin internet satışlarının yüzde 19.4 oranında artış gösterdiği ortaya çıktı. 

Kullanım Sebeplerinden Biri Reklamlar Olabilir

Multivitaminlerin bu kadar geniş çaplı olarak kullanılmasının sebeplerinden biri, bu gıda takviyelerinin durmaksızın yapılan reklamları ve pazarlamaları olabilir. Çünkü yönetmeliklere göre, üreticiler satışa çıkarmadan önce FDA’e bu tip ürünlerin güvenli ya da etkili olduklarını kanıtlamak zorunda değiller. Dahası, üreticiler bir ürünün belirli bir hastalığı veya sorunu tedavi ettiğini özellikle söylemedikleri sürece, yasal olarak ürünlerinin pazarlamasını muğlak ifadeler kullanarak yapmalarında bir problem bulunmuyor.  

Bu ürünlerin kullanılmaya devam edilmesinin sebebi her ne olursa olsun, insanların bilimi baz alan doktorlar ve sağlık kurumlarından ziyade, “doğal” gıda takviyeleri satan bir sektörü dinlemeye daha yatkın oldukları çok açık. 

Discover Magazine


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz