Biyoloji

Müziğin Beynimize Etkisi Sandığımızdan Büyük

Müziğin beynimize etkisi sandığımızdan büyük… Eğer bir müzisyenin beklenmedik ama muhteşem bir nota basması çok hoşunuza gidiyorsa, bu konuda yalnız değilsiniz. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, müziksel olarak beklenmedik olan şeyler beyinlerimizin ödül merkezini etkinleştiriyor ve dinlediğimiz sürece o müzik hakkında bir şeyler öğrenmemizi sağlıyor. 

McGill Üniversitesi’nden Ben Gold önderliğindeki araştırmacılar, 20 gönüllü üzerinde yaptıkları araştırmada, her katılımcıdan bir renk ve ardından da bir yön seçmesini istediler. Her seçim beraberinde ya keyif veren, ahenkli bir müzik ya da ahenksiz, hoşnut etmeyen bir müzik olasılığını getiriyordu. Zaman içinde, katılımcılar hangi seçimlerin ahenkli ve ahenksiz müziklere yol açmasının daha muhtemel olduğunu öğrendiler. 

Bu test müzikal anlamda keyif almak ya da hoşnutsuz kalmak konusunda bir beklenti yaratmak üzere tasarlandı. Katılımcılar bu görevi yerine getirirken beyin faaliyetleri de fonksiyonel MR yöntemiyle ölçüldü. 

Müzik Nörobiyolojik Bir Ödül

Bir algoritma kullanan araştırmacılar, yapılan her seçim için olan ödül öngörü hatasını; yani beklenen ödülle gerçekten elde edilen ödül arasındaki farkı belirlediler. Ardından bu verileri MR verileriyle karşılaştırdılar ve ödül öngörü hatalarının beynin ödül merkezindeki faaliyetlerle ilişkili olduğunu gördüler. Daha önceden yapılan çalışmalar bir kişi dinlediği müzikten keyif aldığında beynin bu bölgesinin etkinleştiğini ortaya koymuştu. Ancak bu yeni araştırma, müziğin ortaya çıkardığı ödül öngörü hatalarının müzikten keyif almaya neden olduğunun ilk kanıtını ortaya koydu.  Araştırma, müzik gibi güzel duyusal bir ödülün bu tip bir tepki yarattığının da gösterildiği ilk sefer olma özelliğini taşıyor. Daha önceki çalışmalar yiyecek veya para gibi daha somut ödüllere odaklanmıştı. 

Ödül öngörü hataları beyinlerinin ödül merkezindeki faaliyetle en uyumlu olan katılımcıların, aynı zamanda ahenkli tonlara yol açan seçimleri öğrenme konusunda en çok ilerleme kaydedenler olduğu da araştırmada elde edilen bulgular arasında oldu. Bu bulgu, müziğin öğrenmeyi motive edebilen nörobiyolojik bir ödül olduğunu onaylıyor ve soyut bir uyarıcının beynin ödül sisteminde nasıl potansiyel olarak keyif verici bir etki yapabildiğini ve bizi onu tekrar tekrar dinlemek için isteklendirebildiğini gösteriyor.  

Technology Networks


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz