Biyoloji

Kahvaltı Etmek Söylendiği Kadar Önemli Mi?

kahvaltı

Kahvaltı etmek söylendiği kadar önemli mi? Sürekli olarak kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu duyup duruyoruz. Son 50 yıldır işlenmiş kahvaltılık gevreklerin sağlığa ne kadar faydalı oldukları konusunda bilgi bombardımanına tutuluyoruz. Söylenene göre, kahvaltı etmek metabolizmamızı hızlandırıyor ve bu da günün ilerleyen zamanlarında fazla yememizi önleyerek kilo vermemize yardımcı oluyor. 

Bunlar sadece pazarlama söylemleri olmakla kalmıyor. Bunlar ABD, İngiltere ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde uzmanlar tarafından hazırlanan beslenme önerilerinin temelini oluşturuyor. Verilen bu mesajlar dünya çapındaki medya organları ve internet sitelerinde de yayınlanıyor. Peki ama, kahvaltının faydaları da onca sağlıklı beslenme mitinden sadece biri daha olabilir mi?

Kahvaltıyı Atlamak Bazı İnsanların Kilo Vermesine Bile Yardımcı Olabilir

Kahvaltı öğününü atlamanın kilo ve metabolizma hızı üzerindeki etkilerini araştırmak üzere yapılan 11 randomize çalışmanın meta analizi ve sistematik incelemesi sonucunda, şu anda kahvaltı yapmanın sağlığa faydalı olduğu bilgisi tamamen çürütülmüş durumda. 

Bu çalışmaların süreleri ve nitelikleri birbirlerinden farklıydı. Bunlardan yedisi kilo ve enerji kullanımında meydana gelen değişimleri inceledi. Ve hepsi de, öğün atlamanın kilo alımına yol açtığı ya da dinlenme metabolizma hızını yavaşlattığına dair bir delil olmadığı sonucuna vardı. Hatta bu çalışmalar, kahvaltı öğününü atlamanın bazı insanların kilo vermesi için etkili bir yol bile olabileceği yönünde bulgular elde etti. 

Bilim Dünyası Geçmişte Neden Yanlış Sonuçlara Vardı?

Bunun bir sebebi, özellikle de günün ilerleyen saatlerinde glikoz ve ensülin seviyeleri daha yüksekken ve metabolizma hızı daha düşükken vücudu büyük miktarlardaki yemeği sindirmenin stresinden korumak için azar azar yemenin daha iyi olduğu inanışıydı. Bu kusurlu mantık, kemirgenler üzerindeki laboratuvar araştırmalarını ve insanlar üzerinde yapılan birkaç kısa süreli çalışmayı baz alıyordu. Ama her ne kadar günün ilerleyen saatlerinde daha fazla gıda tüketimi konsepti doğru olsa da (kahvaltı etmeyenlerin öğle yemeğini daha fazla yediği ve aktivitelerinde hafif bir azalma olduğu biliniyor), bu laboratuvar dışındaki gerçek dünya ortamında kahvaltıyı atlamaya bağlı enerji eksikliğini gidermek için yeterince yüksek bir gıda tüketimi değildi.

Bilim insanları geçmişte obez insanların zayıf insanlardan daha sık öğün atladığını gösteren birçok gözlemsel çalışma nedeniyle de gerçekten yanlış yönlendirildiler. Ama bu çalışmalar ciddi anlamda taraflıydı. Çalışmalarda gözlemlenen kahvaltı öğününü atlayan insanlar genellikle daha yoksul, daha eğitimsiz, daha sağlıksız ve daha kötü beslenen insanlardı. Kilolu kişilerin rejimde olma olasılıkları daha yüksekti ve bu kişilerin aşırı miktarda yemek yedikten sonra kendilerini suçlu hissedip öğün atlamaları da daha muhtemeldi. 

Kendi Deneylerinizi Kendiniz Yapın

Randomize kontrollü çalışmaların kahvaltının sağlığa faydalarına karşıt olarak ortaya koyduğu delillerin giderek çoğalmasına rağmen, öğün atlamanın sağlıksız olduğu görüşü on yıllardır üstün gelmeye devam etti ve özellikle de gelişmiş ülkelerde yapılan beslenme tavsiyelerindeki yerini korudu. 

Kahvaltı taraftarı olan bir diğer argüman da, iyi ve dengeli besleniyor olsalar bile, kahvaltı etmenin obeziteyi azaltmanın yanı sıra çocukların zihinsel sağlıkları ve dikkat süreleri için de şart olduğu yönünde. Ve bir kez daha, 20’den fazla çalışmada elde edilen deliller bağımsız olarak incelendiğinde, bunların zayıf, yetersiz ve tutarsız olduğunu ve muhtemelen tıpkı yetişkin çalışmalarında olduğu gibi taraflı olduğunu görüyoruz. 

Kendimize özgü bireysel metabolizmalarımıza uygun olabilecek şekilde, bazılarımız günün erken saatlerinde, bazılarımızsa günün ilerleyen saatlerinde yemek yemeyi tercih edecek şekilde programlanmış durumdayız. Gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların yaklaşık üçte biri düzenli olarak kahvaltı öğününü atlıyor. Birçok kişi de kahvaltı etmekten keyif alıyor. Ancak bu kilolu olan herkesin kahvaltı öğününü atlamaktan fayda sağlayacağı anlamına gelmiyor. Ve herkese uygun olan bir tek çözüm de bulunmuyor. Bu nedenle kendiniz için en uygun olan yolu bulmak adına, sizin kendi kişisel kahvaltı atlama deneylerinizi kendinizin yapmanız en iyi seçenek olabilir.

SBS


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz