Astronomi

Uzaydan Bakarak Dünyayı Değiştirebiliriz

uzaydan bakış

Virgin Galactic yetkilileri, dünyayı uzaydan gerçekten olduğu gibi, tüm güzelliğiyle görmenin, insanların yaşadıkları gezegen hakkında düşündüklerini temelden değiştirdiğine kuvvetle inandıklarını dile getirdiler.  

Onlara göre, birçok NASA astronotunun da yıllar boyunca belirttiği gibi, dünyaya uzaydan bakmak insanların dünyanın ekolojik durumu için daha büyük bir ilgi ve endişe duymalarını sağlayabilir ve insanlık için birleştirici bir güç kaynağı olabilir.

Virgin Galactic’in başkanı Mike Moses, Virgin Galactic’in en yeni SpaceShipTwo aracı VSS Unity’de kullanılan roket motorunun Smithsonian Ulusal Havacılık Ve Uzay Müzesi’ne bağışlanmasını kutlamak için Washington’da düzenlenen seremonide yaptığı konuşmada, ne kadar çok insan dünyayı uzaydan görürse, dünyanın o kadar değiştirilebileceğine ve o kadar daha iyi bir yer haline getirilebileceğine dikkat çekti. 

Geçtiğimiz yıl 13 Aralık’ta aracın ilk uzay yolculuğunun test uçuşu Mark Stucky ve Frederick Sturckow tarafından gerçekleştirilmiş ve VSS Unity 2011’den beri ABD topraklarından uzaya gönderilen ilk mürettebatlı araç olmuştu.  

Amaç Herkesin Uzayı Deneyimlemesini Sağlamak 

Altı yolcu kapasitesine sahip olan SpaceShipTwo, ücret karşılığında insanları ve bilimsel teçhizatları uzayda kısa süreli yörünge altı yolculuklara çıkarmak için tasarlandı. WhiteKnightTwo isimli ana uçağın taşıdığı araç, yerden yaklaşık 15.000 metre yükseklikte WhiteKnightTwo tarafından serbest bırakıldı. Daha sonra SpaceShipTwo’nun roket motoru devreye girdi aracı hedeflenen istikametine ulaştırdı. 

Şu an için SpaceShipTwo ile uzay yolculuğuna çıkmanın bedeli 250.000 dolar.  Ve Virgin Galactic yetkililerine göre, şu anda 600’den fazla insan uzay aracında bir yer elde etmek için kapora vermiş durumda. Gelecekte bu test uçuşlarının çoğalacağını ve ticari uçuşlara dönüşeceğini söyleyen şirket yetkilileri, amaçlarının uzayı herkese açmak ve herkesin uzayı deneyimleyip dünyaya uzaydan bakma şansına sahip olmasını sağlamak olduğunu belirtiyor. 

Space

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz