Astronomi Fizik

Mars Neden Kırmızıdır?

Mars neden kırmızıdır? Mars güneş sisteminin dördüncü gezegenidir ve dünyamızın dış komşusudur. Güneş etrafında 669 günde bir tur döner. Kızıl rengi çıplak gözle de görülebilir, gece dikkatli bakarsanız gökte göreceğiniz en kırmızı nesne Mars olacaktır.

Mars dünyamızdan daha küçüktür. Yerçekimi dünyanın yerçekiminin üçte birinden biraz fazladır. Bundan dolayıdır ki Mars’ta dünyamızdan yüksek dağlar ve büyük kanyonlara rastlamak mümkündür. Öyle ki güneş sisteminin en yüksek tepesi  ve volkanı marstaki Oliympus Mon volkanıdır. Bu volkan dünyanın en yüksek tepesi Everest tepesinden 3 kat daha yüksektir(ortalama 25 kilometre.). Güneş sistemimizin en büyük kanyonu da gene marstadır: Valles Marineris (4000 km uzun, 200 km geniş, 7 km derin.)

Mars dünya gibi eğiktir ve bir gün orada 24.6 saat sürer. Mars’ın iki küçük uydusu vardır: Phobos ve Deimos. Atmosferin büyük bir kısmı karbon dioksittir. Sıcaklık 10 C ila -80 C arasında değişir.

Mars’taki büyük nükleer patlama

Sorumuza geri dönersek mars neden kırmızıdır? Çünkü bütün gezegenin yüzeyi oksitlenmiş demir parçacıkları ile yani pasla kaplıdır. Mars’ı kızıl yapan şey yüzeyindeki bu pas zerreleridir. Nitekim rüzgârlardan dolayı bu zerreler atmosfere de karıştıklarından, mars yüzeyinden bakıldığında gökyüzü kırmızı gözükür.

Peki, bu pas zerrecikleri nereden gelmiştir? Neden Mars’ta bu kadar çok demir vardır? Bu soruların tam cevabını bilmiyoruz. Bir teoriye göre demir gezegenin erken döneminde gezenin her tarafından patlayan volkanlar aracılığı ile açığa çıktı. Bildiğimiz kadarı ile gezegen geçmişinde okyanus ve ırmaklarla doluydu. Buradaki sıvıların buharı ve kendileri bu demirlerin paslanmasına neden olmuş olabilir. Zamanla da rüzgârlar bu oksitlenmiş demirleri unufak edip gezegenin her yerine yaymıştır.

Diğer bir senaryoya göre marsta 180 milyon yıl önce bütün gezegeni etkileyen çok büyük bir nükleer patlama oldu. Mars yüzeyinde Uranyum, Thorium, Potasyum gibi çok sayıda radiaktif elemen mevcut. Ancak belli bölgelerde radyasyonda ciddi miktarda artış var. Bu da geçmişte bu bölgelerde büyük nükleer patlamalar olmuş olabileceğine işaret ediyor. Böyle büyük bir patlama Mars’taki her şeyi yok edip, demirin oksitlenip gezegene dağılmasına neden olmuş olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz