Jeoloji

Okyanuslar Hiç Bu Kadar Isınmamıştı

Advances in Atmospheric Sciences’da yayınlanan bir rapora göre, okyanus sıcaklıkları hassas ölçümlerin yapılmaya başlandığı 1950’lerden bu yana, 2018 yılında en yüksek seviyeyi gördü. 

Çin’in raporla ilgili olarak yaptığı açıklamada, dünya okyanuslarındaki ısınma rekorunun bir önceki sahibi olan 2017 senesiyle 2018 arasındaki artışın, Çin’in 2017’deki toplam elektrik üretiminin 388 katına eşit olduğu bildirildi. 

Okyanusların 2000 metre derinliğine kadar olan sıcaklıkları, çeşitli ölçüm aletlerinin verileri kullanılarak hesaplandı. 

Isınan Sular Fırtına Ve Yağış Şiddetlerinin Artmasına Yol Açıyor

Okyanus sıcaklıklarının en yüksek değere ulaştığı 2018 ve 2017’yi, sırasıyla 2015, 2016 ve son olarak da 2014 yılı takip ediyor. Ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bunların tümü de bizim suçumuz. 

Rapora göre, okyanus sıcaklıkları insan faaliyetlerinin gezegenimizde yarattığı etkiyi ölçmenin iyi bir yolu; çünkü sera gazlarının atmosferde tuttuğu ısının büyük bir bölümü okyanuslar tarafından emiliyor. 

Isınan okyanus sularının etkileri çok geniş kapsamlı bir şekilde kendini gösterebiliyor. Zira sular ısındıkça, havanın sıcaklığı ve nem seviyesi de artış gösteriyor ve bu da fırtınaların ve aşırı yağışların şiddetlerinin ve sürelerinin de artmasına yol açabiliyor. 

Suyun İçindeki Oksijen Seviyeleri Azalıyor

Okyanus sıcaklıklarındaki artış, aynı zamanda deniz buzlarının erimesini de hızlandırarak deniz seviyelerinin yükselmesine ve sel basmalarının çoğalmasına neden olabiliyor. Suyun içindeyse, sıcaklık artışı oksijen seviyelerini azaltarak, bitki ve hayvanların hayatta kalamadığı ‘ölü bölgeler’ oluşmasına sebep olabiliyor. Ve rapora göre, içinde bulunduğumuz bu yüzyılda okyanus yüzeylerindeki sıcaklık 2 derece daha artacak olursa, dünyadaki mercan kayalıklarının yüzde 99’u beyazlayacak ve bu da onları hastalıklar için daha savunmasız bir hale getirecek. 

Araştırmacılar bu konuda daha önceden yapılan birçok çalışmanın üzerine gelen bu yeni verilerin, hem hükûmetler hem de insanlar için kaçınılmaz bir küresel ısınma yaşadığımız konusunda bir uyarı niteliğinde olduğunu ve bunun ekonomik ve toplumsal anlamda çoktan zarar ve kayıplara yol açmakta olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak: 

Live Science

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz