Biyoloji

Bir Sağlık Miti Daha Çürütüldü

yemek

Bir sağlık miti daha çürütüldü. Yapılan yeni bir bilimsel çalışmaya göre, akşam yemeğiyle uyku zamanı arasında iki saatlik bir ara bırakmak sağlık için o kadar da yararlı bir şey olmayabilir. 

Uyumadan kısa süre önce yemek yemenin sağlık üzerinde uzun vadede artan kanser riski gibi zararlı etkiler yaptığı yaygın bir inanış olsa da, Japonya’daki Okayama Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı çalışma, bu iki saatlik aralığın kan şekeri seviyeleri üzerinde pek de fazla bir etki yapmadığı yönünde bulgulara ulaştı. 

BMJ Nutrition, Prevention and Health’de yayınlanan çalışmada, araştırmacılar 2012 ve 2014 arasında Okayama’da yaşayan orta yaş ve orta yaş üzerindeki 1573 sağlıklı insandan elde edilen verileri incelediler. 

Hayat Tarzlarındaki Faktörler Değerlendirildi

Bu yetişkin insanların hiçbirinin diyabetle alakalı herhangi bir hastalığı yoktu; grubun üçte ikisi kadınlardan oluşuyordu ve büyük çoğunluk da 65 yaşın üzerindeydi. 

Araştırmacılar katılımcıların yeme biçimleri, kiloları, ne kadar hızlı yemek yedikleri, ne kadar fiziksel aktivitede bulundukları ve sigara içip içmedikleri gibi hayat tarzlarındaki faktörleri değerlendirdiler. 

Çalışma süresince, aynı zamanda katılımcıların iki-üç aylık süre içindeki kan şekeri seviyelerini gösteren HbA1c düzeyleri de takip edildi. 

Katılımcıların sadece küçük bir bölümü düzenli olarak akşam yemeğini takip eden iki saat içinde yatmaya gidiyordu. 

Dengeli Bir Hayat Tarzı Daha Önemli

Gruptakilerin 2012 yılında ortalama yüzde 5.2 olan HbA1c düzeyi, çalışma süresince hafif bir artış göstererek 2013 ve 2014’te yüzde 5.58’e ulaşsa da, araştırmacılar akşam yemeği ve gece uykusu arasında en az iki saatlik bir ara bırakmanın bu artış üzerinde çok az bir etkisi olduğu sonucuna vardılar. Onlara göre, kan şekeri seviyesi üzerinde daha ciddi bir etki sahibi olan, tansiyon, fiziksel aktivite ve yoğun alkol tüketimi gibi diğer hayat tarzı faktörleriydi. 

Araştırmacılar yaptıkları çalışmanın sadece gözleme dayalı olduğunu kabul etseler de, elde ettikleri bulguların insanları günün son yemeğiyle uyku arasında iki saat ara bırakmaya teşvik etmektense, onları dengeli bir hayat tarzına sahip olmaları için gayretlendirmeye daha fazla vurgu yapılması gerektiğini gösterdiğini düşünüyorlar.

Araştırmacılar sağlıklı gıdaların sağlıklı porsiyonlarda tüketilmesine; yeterli uykuya; sigara, içki ve fazla kilodan kaçınılmasına daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini çünkü bunların metabolik süreç üzerinde daha derin ve büyük bir etki yaptığını söylüyorlar. 

Kaynak:

Independent


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz