Biyoloji

Çinli Bilim İnsanı Dünyaya Kafa Tutmaya Devam Ediyor

DNA

Çinli bilim insanı dünyaya kafa tutmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerinin doğmasını sağladığını iddia eden Çinli araştırmacıyla yakın temas halinde olan Amerikalı bir doktora göre, genleri değiştirilmiş bir bebek taşıyan ikinci kadın şu anda hamileliğinin 12 ila 14’üncü haftasında olabilir.   

Çinli bilim insanı He Jiankui, geçtiğimiz Kasım ayında doğan ikiz kız bebeklerin DNA’larını HIV virüsüne karşı bağışıklık sahibi olacakları şekilde başarıyla değiştirdiğini açıklamış ve bilim dünyasını şoke etmişti. Şimdiyse medyada yer alan haberlere göre, yapılan hazırlık soruşturması ikinci bir kadının hamile olduğunu ve kadının tıbbi gözlem altına alınacağını doğruladı. Ancak bu kadınla ilgili başka herhangi bir detay bilinmiyor. 

Şu anda polisin hakkında yürüttüğü bir incelemeyle yüz yüze olan Profesör He, 2018’in Kasım ayı sonlarında Hong Kong’da düzenlenen bir insan genomu konferansında potansiyel bir ikinci hamilelik vakasından bahsetmişti, ancak şimdiye dek bu durum belirsizliğini koruyordu. 

Yasal Sonuçlarla Yüzleşebilir

He’yi iki yıldır tanıyan ve California’da bulunan Stanford Üniversitesi’nde görev yapan Dr. William Hurlbut, He ile yaptığı kapsamlı konuşmalara dayanarak, konferans gerçekleştiği sırada bebeğin klinik açıdan tespit edilemeyecek kadar küçük olduğu izleniminde olduğunu söylüyor. Dr. Hurlbut, o sırada maksimum altı haftalık olabilecek bebeğin şu anda 12 ila 14 haftalık olabileceğini belirtiyor ve kendisinin bu deneyde hiçbir dahlinin olmadığını ve konu hakkındaki bilgilerinin sadece He’nin kendisine anlattıklarına dayandığını da sözlerine ekliyor. 

Yetkililere göre, Profesör He araştırma makalelerinde sahtecilik yapmak, kamu güvenliğini tehlikeye atmak veya görevi kötüye kullanmak gibi çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalabilir ve ciddi yasal sonuçlarla yüzleşebilir. 

Kaynak:

Medical Xpress


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz