Biyoloji (Haber) Sinirbilim

Hatırlamanın Kolay Yolu Bulundu

hafıza

Hatırlamanın kolay yolu bulundu. Bir dahaki sefere eşinizin doğum günü ya da yapmanız gereken akşam yemeği rezervasyonu gibi önemli bir şeyi hatırlamanız gerektiğinde, bir kalem ve kağıt alın ve size hatırlamak istediğiniz şeyi hatırlatacak bir şeyler çizin. 

Çünkü Consciousness and Cognition’da yayınlanacak olan bir çalışmada, yeni bir bilgiyi akılda tutmanın en iyi yönteminin çizim yapmak olduğu sonucuna varıldı; hem de çizim beceriniz pek de iyi olmasa bile. 

Çalışmanın yürütüldüğü Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nden Melissa Meade ve ekibi, çalışmalarında yaşları üniversite eğitimi almakta olan kişilerden 80’lere kadar uzanan 48 yetişkini kullandı. Başlangıç olarak, bu insanlardan bir kağıda 15 kelime yazmaları ve 15 başka kelimeyi de çizmeleri istendi (“yat” kelimesi için basitçe bir kayık çizmek gibi.)

Katılımcıların hafızalarını net bir şekilde test etmek için, sonrasında katılımcılardan 60 ses tonunu düşük, orta ya da yüksek olarak sınıflandırması istendi. Bu aşama tamamlandıktan sonra, ilk deneydeki sözcüklerden mümkün olduğunca fazlasını hatırlamaları için onlara iki dakika verildi. 

Çizim Yapmak Diğer Yöntemlerden Daha Etkili

Sonuçta, hem gençlerin hem de yaşlıların, yeni bilgiyi kodlamak için onu yazmak yerine çizme yöntemini kullandıklarında, bilginin daha iyi bir şekilde akıllarında kaldığı görüldü. Bu etki, özellikle daha ileri yaştaki yetişkinlerde kendisini daha belirgin olarak gösterdi.

Araştırmacılar çizim yapmanın yazma, yeniden notlar alma, görselleştirme egzersizleri ve resimlere bakma gibi yöntemlere kıyasla daha iyi bir hafızaya yol açtığını çünkü bunun bilgiyi simgelemenin birçok farklı yönünü içerdiğini düşünüyorlar: görsel, mekansal, sözlü, anlamsal ve motorsal yönler. 

Bulgular Özellikle Demans Hastaları İçin Önem Taşıyor

Araştırmacılara göre, bu konuda her ne kadar daha fazla araştırmanın yapılmasına ihtiyaç duyulsa da, bu bulgular yaşlanmakta olan ve özellikle de demans hastalığından mustarip insanlar için büyük önem taşıyor. 

İnsanlar yaşlandıkça, yeni bilgileri akılda tutma becerisi azalıyor çünkü beynin hipokampus ve ön lobları gibi hafızayla ilgili kritik önem taşıyan yapılarında bozulmalar meydana geliyor. Ama çizim yapıldığında, beynin sözel bilgiyi işleyen bölgelerine kıyasla nispeten daha az bozulmaya maruz kalan görsel algıyı işleyen bölgeleri de devreye giriyor. 

Meade, daha ileri yaştaki insanlara hafızayı güçlendirmek için kelimelerin anlamlarını düşünmeyikapsayan bir stratejinin önerildiğini ancak bu çalışma sayesinde çizim yapmanın hafızayı bu stratejiden daha fazla kuvvetlendirdiğini bulduklarını söylüyor. 

Huff Post

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz