Biyoloji Sağlık

Bir Şeyler Atıştırmak İstediğinizde Tekrar Düşünün

Bir şeyler atıştırmak istediğinizde tekrar düşünün. Kahvaltı öğünü insanlık tarihinin büyük bir bölümü boyunca yoktu. Örneğin, Romalılar kahvaltı etmez ve günde sadece bir öğün yemek yerlerdi. Sanayi devriminin ardından gelen düzenli çalışma saatleri, işçilere güç sağlamak adına yemek saatlerine yapı getirdi. Ve 18’inci yüzyılın sonlarında, günde üç öğün yeme kalıbı baş gösterdi.

Ama bu günlerde, insanlar hiç olmadığı kadar fazla yiyorlar ve genellikle de bunu yemek saatlerinin dışında yapıyorlar. Çoğumuz günün neredeyse 16 saatini tok olarak geçiriyoruz.

Enflamasyonla İlgili Sorun

Vücudunuzun iki metabolik durumu vardır: açlık (yemeksiz) ve yeme sonrası. Yeme sonrası durum vücudunuzun metabolik olarak aktif olduğu durumdur ama bu aynı zamanda bağışıklık sisteminin de aktif olduğu bir zamandır. Bizler yemek yediğimizde sadece vücudumuza besin almaz, aynı zamanda bağışıklık sistemimizin geçici enflamasyon tepkisi üretmesini de tetiklemiş oluruz.

Enflamasyon vücudun enfeksiyonlara ya da yaralanmalara karşı koruma sağlamak için verdiği doğal bir tepkidir. Bu da her yemek yeme eyleminin, bağışıklık sisteminde belirli bir derecede fizyolojik strese neden olduğu anlamını taşır. Ve sürekli olarak bir şeyler atıştıran insanların vücutları, neredeyse sürekli olarak enflamasyonlu durumda kalabilir.

Her yemeğin ardından, yaklaşık dört saat boyunca bağırsak mikropları ve onların bileşenleri kan dolaşımımıza sızar ve sessizce bağışıklık sisteminin enflamasyon oluşumunu tetiklemesine neden olur.

Birçok Hastalığa Neden Oluyor

Enflamasyon mekanizmasının asıl var oluş sebebi, sadece bağışıklık sistemimiz tarafından koruma amaçlı olarak kısa süreli bir saldırı geliştirmektir. Ama yemek sonrası enflamasyon, bizim modern hayat tarzlarımız nedeniyle fazlasıyla şiddetlendirilmiş olabilir. Buna, yoğun kalori içeren gıdalar, sık yemek yemek, aşırı fruktozlu ve yağlı olan; özellikle de doymuş yağlardan zengin yemekler de dahildir.

Yemeye bağlı gelişen devamlı enflamasyon bir sorundur çünkü zaman içinde sağlığımıza aşırı derecede zararı dokunan yan hasarların yinelenip durmasına neden olur. Kronik olarak var olan düşük derecedeki enflamasyonun, kalp hastalıkları ve tip 2 diyabet gibi hastalıkların da aralarında olduğu ve yaşam tarzıyla alakalı birçok hastalıkla önemli bir ilişkisi olduğu ve sağlıksız bir yaşlanma sürecine neden olduğu bilinen bir gerçek.

Atıştırmayı Bırakın

Atıştırmanın vücuttaki enflamasyonu artırması bir yana, aşırı kalori tüketimi de kilo alımının başlıca sebeplerinden. Ve geç saatlerde yemek yemenin de kolesterol ve kan şekeri seviyelerinde artışa neden olduğunu ve ensülin direnci gelişmesine yol açabildiğini de biliyoruz.

Dolayısıyla, sağlıklı için daha az sayıda ve daha tatminkar öğünler yemek faydalı olabilir. Ayrıca yemek yediğiniz saatleri günde on veya daha az saatle sınırladığınızda ve bir gün içindeki son yemek saatinizi daha erken bir saate çektiğinizde vücudunuz bunun için size minnettar kalacaktır.

Orijinal Yazı :Neuroscience News

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz