Arkeoloji

Eski Mısır’ın Gizemleri Hala Şaşırtmaya Devam Ediyor

Mısır’ın Luksor şehrinde, bugüne kadar bulunan en büyük mezarlardan birinde, 18’inci hanedanlık döneminde yaşamış Pouyou isimli bir kadının son derece iyi korunmuş durumdaki mumyası keşfedildi. Mısır Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pouyou’nun yakınlarındaki bir başka lahitte bir mumyanın daha bulunduğu, buna ek olarak lahit içinde olmayan birkaç mumyanın da keşfedildiği açıklandı.

Fransız bir arkeolog ekibi tarafından üzerindeki çalışmalara devam edilen mezarda, 19’uncu yüzyıldan bu yana yapılan birkaç kazıya ve birçok keşfe rağmen, son derece büyük olması sebebiyle hala kazılmamış olan kısımlar bulunduğu bildirildi.

Aynı Aileden Olabilirler

Pouyou’nun haricinde, başka bir lahitte bulunan mumyanın da yapılan keşifler arasında olduğu, mumyanın kimliğinin henüz tam olarak belirlenemediği ancak lahitin tasarımı ve üzerindeki resimler nedeniyle 17’inci hanedanlık döneminde yaşamış birine ait olduğu düşünüldüğü de paylaşılan bilgiler arasında.

Mezarda bulunan ve bir lahit içinde olmayan birkaç mumyanınsa aynı ailenin fertleri olabileceği ancak bu ailenin ne zaman yaşadığı ya da Pouyou’nun onlarla herhangi bir bağlantısı olup olmadığının henüz bilinmediği kaydedildi.

Her iki mezarın da kazıları ve kalıtlar üzerindeki incelemeler devam ediyor.

Orijinal Makale: https://www.livescience.com/64174-mummies-in-luxor-tombs.html

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz