Jeoloji Uncategorized

Dünya Yıllık Yağışının Yarısını Sadece 12 Günde Alıyor

yağmur

İklim bilimciler küresel anlamda hava sıcaklıklarında meydana gelen artışın daha şiddetli hava olaylarına neden olacağı konusunda uzun zamandır endişelenmekte. Daha sıcak hava nemi tutabilir ve yapılan bir başka çalışmanın da ortaya koyduğu gibi, günümüzde meydana gelen kasırgalar iklim değişikliğinden dolayı daha şimdiden eskiye oranla daha fazla yağışlı geçiyor.

Geophysical Research Letters’da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, her yıl dünyaya yağan yağmurların, karların ve dolu gibi buz parçacıklarının yüzde 50’si 12 gün içinde yağıyor ve bu yağışların yaşadığımız yüzyılın sonlarında daha da yoğun ve şiddetli bir hal alması bekleniyor. Araştırmacılar iklim değişikliği nedeniyle muhtemelen yağışlarda genel anlamda bir artış meydana geleceğini zaten bildiklerini, çalışmalarının bu fazladan yağışların insanlar için pek de hoş bir şekilde olmayacağını gösterdiğini çünkü yağışlardaki artışın zaten yağışlı olan günlerin daha da şiddetlenmesi şeklinde olacağını söylüyorlar.

1999 Ve 2014 Arasındaki Meteoroloji Verileri İncelendi

Araştırma ekibi, çalışmalarında Küresel İklim Gözlem Sistemi Ağında bulunan dünya genelindeki bir dizi meteoroloji istasyonunun verilerini kullandı. Belirli noktalardaki toplam yağış miktarı verilerini kaydeden bu istasyonların verilerine ek olarak, Tropik Yağmur Ölçme Misyonunun uydu verileri de incelendi. Bu kaynaklar, araştırmacılara 1999 ve 2014 yılları arasındaki küresel meteoroloji verilerini sağladı.

Araştırmacılar yaptıkları incelemelerin sonucunda, dünyanın aldığı yıllık yağış miktarının yarısının sadece 12 gün içinde, yıllık yağış miktarının yüzde 75’inin yaklaşık bir ayda (yıl içine yayılmış şekilde), yıllık yağış miktarının yüzde 12.5’inin sadece iki günde ve toplam yağışın yüzde 8.3’ünün de sadece bir günde yağdığını buldular.

Bölgesel bazda bakıldığındaysa, çok kısa sürede gerçekleşen kuvvetli yağışların kurak ve çöllük bölgelerde çok belirgin olduğu görüldü. Çin ve Rusya’nın güneydoğusu düzenli yağış dağılımı listesinin orta sıralarında yer alırken, yağış dağılımının ABD’nin kuzeydoğusu gibi bölgelerde en düzenli olduğu görüldü. Küresel bazda, yazın en yağışlı gününün yıllık yağışın yüzde 5.2’sini, kışın en yağışlı günününse yıllık yağışın yüzde 3.4’ünü karşıladığı bulundu.  

Aşırı Yağışların Ne Zaman Yağacağı Mahsuller İçin Önemli

Araştırmacılar dünya ısındıkça bu yağış dağılımının muhtemel olarak nasıl bir değişim göstereceğini de modellediler. Buna göre, eğer her şey şimdiki gibi devam ederse; yani karbon salınımlarını azaltmak için herhangi bir çaba gösterilmezse, olacağı öngörülen fazladan yağışların yarısı 2100’e kadar yılda altı gün içinde gerçekleşecek. Ve tüm yağışların yüzde 50’si de 11 günde gerçekleşecek. 2020’den sonra karbon salınımlarının azalacağı düşünülerek en iyi ihtimal göz önüne alındığındaysa, yağışlar düzensiz olmayı sürdürecek ama mevcut hava durumları çok ciddi bir şekilde değişmeyecek.

Araştırmacıların asıl önemli buldukları soruysa, bu aşırı yağışların yıl içinde ne zaman meydana geleceği. Bu sorunun yanıtının yaşanacak değişimlerin etkileri üzerinde büyük önemi olduğunu belirten araştırmacılar, bitkilerin ve mahsullerin büyüme sezonlarının hemen öncesinde meydana gelecek kuvvetli bir yağışın onlar için iyi olabileceğini ama büyüme sezonundaki kuraklığı takip eden şiddetli bir yağışınsa tam bir felaket olabileceğini söylüyorlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz