Psikoloji Sağlık

Uykusuzluğunuzun Nedeni İşiniz Olabilir

dışarıda uykusuz

Kabalık. Alaycı yorumlar. Küçük düşürücü konuşmalar. Toplantıdayken birinin lafını bölmek ya da o konuşurken üzerine konuşmak. İş yeri ortamlarında yaşanan bu gibi kabalıklar giderek daha yaygın bir hal almaya başlıyor. Ve Portland State ve Illinois Üniversiteleri tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre de, bu tip davranışlar sadece böyle bir iş yerinde çalışan insanın değil, aynı zamanda onun partnerinin uykusunu da olumsuz yönde etkileme potansiyeline sahip.

Occupational Health Science’da yayınlanan ve iş yerinde karşılaşılan kaba davranışlarla, ikisi de çalışma hayatının içinde olan çiftlerin uykusu arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmada, çeşitli iş kollarında olan 305 çift araştırıldı.

Araştırmacılara göre, eşlerden biri iş yerinde bir kabalıkla karşılaştığında, evdeyken iş yerinde olanları çok fazla düşünme eğiliminde oluyor ve bu ister uykuya dalmakta zorlanma, ister gecenin bir yarısında uyanmak şeklinde olsun, kişi uykusuzluk belirtileri göstermeye başlıyor. Ancak yapılan bu yeni çalışmanın sonuçları, bu çalışanların eşlerinin kendileriyle aynı şirkette ya da meslekte çalışıyor olması durumunda, onların da uykularının etkilendiğini ortaya koyuyor.

Kritik Etken Eşle Olan İş Bağlantısı

Araştırmacılar iş bağlantısı olan çiftlerin, birbirlerinin işlerinde neler olup bittiğini bildikleri için eşlerine daha iyi destek olabildiklerini söylüyor ve bu insanların karşılaşılan kaba davranışların kapsamı hakkında daha fazla bilgiye sahip oldukları için sorunu çözme sürecinin içine kendilerini daha fazla kaptırıyor olabildiklerini belirtiyorlar.

Kurumların kaba davranışlara sıfır tolerans tanıyan politikalar uygulamak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini söyleyen araştırmacılar, bu tip davranışların tamamen yok edilemeyebileceği gerçeğinden de yola çıkarak, çalışanların mesai saatleri dışında aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek, hobileriyle ilgilenmek ve meditasyon yapmak gibi çeşitli başa çıkma yöntemlerini kullanmalarını tavsiye ediyorlar.

Araştırmacılar aynı şeylerin bu çalışanların eşleri için de geçerli olduğunu söylüyor. İş hakkında konuşmamanın ya da eşlerine destek olmamanın bir çözüm olmadığının altını çizen araştırmacılara göre, eşler bu konularda birbirleriyle konuşmalı, tartışmalı ama sonrasında gevşemek ve uyku için uygun şartları yaratmak adına maksatlı bir çaba göstermeliler.


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz