Psikoloji

Utangaç İnsanların Alkolle Olan Sınavı Daha Zor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre,  çok utangaç insanlar akşamdan kalma olduklarında, dışa dönük kişilere oranla daha fazla kaygılı oluyor.

Utangaçlık seviyelerinin ölçümleri yapılan ve utangaçlık düzeyleri birbirinden farklı olan yaklaşık 100 sosyal içici üzerinde yapılan araştırmada, içilen altı birim içkinin çok utangaç insanlardaki kaygıyı hafifçe azalttığı görüldü.

Ama ertesi gün, utangaç insanlardaki bu hafif rahatlamanın yerini kaygı seviyesindeki ciddi bir artış aldı.

UCL ve Exeter Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, çok utangaç kişilerde alkol alımının ertesi gününde deneyimlenen kaygı artışı ve bu insanların alkol kullanımı bozukluğunu belirlemek için kullanılan AUDIT testinde elde ettikleri daha yüksek skorlar arasında da kuvvetli bir ilişki olduğu belirlendi.

İnsanlar Kendilerini Oldukları Gibi Kabul Etmeli

Araştırmacılar elde ettikleri bulguların, alkol kullanımının ertesi günündeki kaygı artışının insanların alkol sorunu geliştirmeleriyle bağlantılı olabileceğini öne sürdüğüne dikkat çekiyor.

Araştırmacılar şu anda İngiltere’deki alkol kullanımı azalmakta olsa da, sağlık durumları daha bozuk, refah seviyeleri daha düşük durumda olan insanların ve belki de kaygı sorunu yaşayanların, hala sık sık alkol kullanmakta olduklarını söylüyorlar.

Önemli olanın kişinin utangaç ya da dışa dönük biri olduğunu kabullenmesi olduğuna dikkat çeken araştırmacılara göre, kişinin kendisini olduğu gibi kabul etmesi yoğun içki tüketimini tersine çevirmek için insanlara yardımcı olabilir.


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz