Psikoloji Sinirbilim

Çocuğunuzu Stresin Uzun Vadeli Etkilerinden Koruyabilecek Olan Sizsiniz

Küçük çocuklar şiddet veya yoksulluk gibi şeyleri deneyimlediklerinde, bunların etkisi rahatlıkla yetişkinlik döneminde de kendisini göstermeye devam edebilir. Ancak Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, ebeveynler çocuklarıyla güçlü ilişkiler kurarak ve onların çevresel etkenler üzerindeki algısını değiştirip onlara neyin emniyetli ve neyin tehlikeli olduğunun ayrımını yapmalarına yardımcı olarak, bu etkileri hükümsüz kılabilirler.

Çocukların kendilerine bakan kişiyle olan ilişkilerinin etkisini incelemek isteyen araştırmacılar, beynin korku ve duyguyu işleyen kilit alanı olan amigdaladaki faaliyetleri gözlemlemek için fonksiyonel MR tekniğini kullanarak,  8 ve 13 yaşları arasındaki çocuklara yüzlerinde korku ifadesi ya da nötr bir ifade olan yetişkin resimleri gösterdiler.

Hayatlarında şiddeti deneyimlemiş olan çocukların amigdalaları, iki yüz ifadesine de daha aktif bir tepki verdi. Araştırmacılara göre, bu pek de tehdit edici olmayan sosyal durumlarda bile bu çocukların duygusal tepki verebileceği ve savaş ya da kaç reaksiyonu gösterebileceği anlamını taşıyordu.  Şiddet deneyimi yaşamayan çocuklardaysa, amigdala sadece korku ifadesi taşıyan yüzler görüldüğünde aktifleşti.

Anneyle Olan İlişki Küçük Çocukların Beyin Tepkilerini Etkiliyor

Deneyin bir diğer bölümünde, çocuklar ve anneleri zorlukları giderek artan bazı resimleri bir tahtaya çizerek kopyalamaya çalıştılar. Bu sırada araştırmacılar annelerin yüz ifadelerini değerlendirdi. Ardından çocuklara yeniden yüz resimlerine bakmaları istendi. Annelerinin kendilerine karşı daha pozitif olduğu 8-10 yaş aralığındaki daha küçük çocuklar, korku ifadesi taşıyan yüz resimlerine bu kez daha az tepki verdi. Araştırmacılara göre bu, küçük çocuklarda anneyle olan ilişkinin beynin potansiyel çevresel tehlikelere verdiği tepkiyi etkiliyor olduğu anlamına geliyordu. Aynı etki daha büyük çocuklarda gözlenmedi.

Araştırmacılar bu bulguların, bir çocuk stresli bir ortamda büyüse bile ebeveynle olan ilişkilerin onları koruyabileceğini gösterdiğini söylüyor. Onlara göre, özellikle de gerçekten zorlayıcı ya da yeterli kaynak bulunmayan ortamlar söz konusu olduğunda, ebeveynlerin yaşı küçük çocuklara pozitif tepkiler vermesi yönünde tasarlanan ebeveyn eğitimlerinden faydalanmak son derece önemli olabilir.


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz