Kimya

Ekşi Mayalı Ekmek Yapmayı Bırakmak Zor İş

Ekşi mayalı ekmek yapmayı bırakmak zor iştir. Eğer bugüne dek hiç ekşi mayalı ekmek yaptıysanız, onun diğer ekmeklerden çok farklı olduğunu bilirsiniz.

Bu ekmeği yaparken, hamuru kabartmak için ona maya eklemek yerine, köpüklü, hava kabarcıkları olan, mayalanmış bir un ve su karışımından oluşan ekşi mayalı ekmek mayası kullanırsınız. İşte bu da, tam da ekşi mayalı ekmeğe o karakteristik tadını veren şeydir.

Temelde, ekşi mayalı ekmek için kullanılan maya, basitçe fermente olması için bekletilen un ve sudan ibarettir. Sihirli içerik, şaşırtıcı bir şekilde çevremizde bulunan ve küçük, tek hücreli bir mantar olan yabani mayadır. Bu, bitki örtüsünde, karada ve denizde ve aynı zamanda da unda bulunur. Dolayısıyla, un ve su karışımını birkaç gün beklettiğinizde, bu mantar aktive olur ve unda mevcut olan şekerlerle beslenir. O beslendikçe, hamurdaki hava kabarcıklarını oluşturan ve hamuru kabartan karbondioksit salınımı yapar.

Nesilden Nesle

Ekşi mayalı ekmek yapacağınız zaman, bazen birisi size kendi mayasından verir, ya da bunu siz yapabilirsiniz. Ama ilginç olan, bu özel mayanın uzun yıllar boyunca yaşayabilmesidir. Bu mayanın nesillerden nesillere aktarıldığı konusunda hikayeler bulunur. Örneğin Newcastle’daki bir kadın kendi mayasının 1889 yılına, Kentucky’deki bir kadın da kendi mayasının 1948 yılına dayandığını iddia etmektedir.

Maya bir kez elinize geçtiğinde, onu saklamak ve korumak ayrı bir iştir. Eğer onu mutfak tezgahınızda tutarsanız, sık sık onu beslemeniz gerekir. Ancak eğer buzdolabında saklarsanız, o kadar sık beslemenize gerek kalmaz. Ve onun “gıdası” da, sadece biraz un ve sudur.

Mayanızı besleme yollarından biri de, ekmek yapmak için ondan bir parça aldığınız her seferinde, ona ekmek hamurunuzdan bir miktar eklemektir.

Ama asıl sorun şu: Canlı bir varlık buzdolabınızda sessizce dinlenmekteyken, ekmek yapmayı nasıl bırakabilirsiniz? Eğer onu besliyorsanız, onu kullanmayı nasıl bırakabilirsiniz?

Ölmesi Zor

Bu mayaları öldürmek şaşırtıcı şekilde zordur ama ısı iş görür. 60 derece ısı mayayı öldürmek için yeterli olur ama onu beslemeyi ve ona bakmayı bırakmak da ölmesini sağlamanın yollarından biri olabilir.

Bunları yapmadığınız takdirde maya orada yaşamaya devam eder ve dahası, sizi ekmek yapmaya çağırıp durur.
Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz