Jeoloji

Küresel Isınma Sandığımızdan Daha Hızlı İlerleyecek

“’Yeni anormale’ hazırlıklı olun”. Bu California’ya yıl boyunca rahat yüzü vermeyen, kontrol altına alınması uzun zaman alan ve ölümcül sonuçlar doğuran yangınlar konusunda California Valisi Jerry Brown’un geçen ay gazetecilere söylediği şeydi. Ve o haklı da. California’nın yaşadığı bu son kriz, yıllardır devam eden kuraklık ve sıcak hava dalgasına yeni bir rekor kazandırırken, dünyanın geri kalanı da 2018 senesinde aşırı hava koşullarından nasibini fazlasıyla aldı. The Lancet Countdown’un sağlık ve iklim değişikliği üzerine yayınladığı rapora göre, 2017 senesinde, 2000 senesinde olandan 157 milyon daha fazla insan aşırı sıcak hava olaylarına maruz kaldı.

Ve görünüşe göre bu felaketler giderek daha da şiddetlenecek. Hükümetler ne yapmaları gerektiğini bilmek istiyorlar. Ama iklim bilimciler onlara faydası dokunacak cevaplar sağlamakta zorlanıyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) Ekim ayında yayınladığı raporda, küresel ısınmanın neden endüstriyel dönem öncesindeki seviyelerin 1.5 °C üzerindeyken durdurulması gerektiği açıklandı.

Rapora göre, eğer bu rakam 2 °C’yi bulursa, 1.5 °C ile sabitlenen ısı artışına oranla iki kat fazla insan su kıtlığı çekecek. Bu yarım derecelik fark, 1.5 milyardan fazla insanın ölümcül derecelerdeki sıcaklıklara, yüzlerce milyon insanın da sıtma gibi vektörle bulaşan hastalıklara ve diğer zararlı durumlara maruz kalması anlamına gelecek.

Acilen Bazı Düzenlemeler Yapılması Gerekiyor

IPCC’nin raporunun dikkat çektiği diğer bir tehlike de, küresel ısınmanın ilerleyişinin hızlanmakta olduğu. Rapora göre, sera gazı salınımlarındaki artış, hükümetlerin hava kirliliğini temizlemek için kullandığı yöntemler ve doğal iklim döngüleri faktörlerinin birleşimi, önümüzdeki 20 yıl içinde iklimi beklenenden daha hızlı değiştirecek ve hava olaylarını daha şiddetli bir hale getirecek.

Karar çıkarma yetkisine sahip insanların bir şeyler yapmak için sanılandan daha az zamanları var. Hükümetlerin acilen evleri sellerden ve yangınlardan korumaya ve özellikle de yoksulluk içinde olan yaşlıların ısı nedeniyle yaşayacakları stresi yönetmelerine yardımcı olmak için bazı düzenlemelere yatırımlar yapmaları gerekiyor. Ülkelerin ormanlarını ve tarlalarını kuraklığa daha dirençli hale getirmeleri ve su basmasına karşı önlemler alması gerekiyor. Küresel ısınmanın hızlanan ilerlemesi, iklim üzerinde en çabuk değişimlere yol açan duman, metan ve hidroflorokarbon gazlarının salınımları üzerinde daha ciddi kontrol politikaları oluşturulmasını gerektiriyor.

Bilim insanlarının uzun vadeli hedefleri analiz ettiği ve karar çıkarma yetkisine sahip insanların da bu doğrultuda ilerlediği üzerine on yıllardır devam eden tartışmanın artık bir sonu gelmek zorunda. Çünkü tehlikeler göz önüne alındığında, acilen iklim konusunda daha kısa vadede sonuçlar verecek ve uygulanabilir olan politikalara odaklanılması gerekiyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz