Fizik

Bu Yeni Materyal Ne Çöl Sıcağı Tanıyor Ne Antarktika Soğuğu!

materyal

Dünyadaki iPhone’lardan tutun da Mars’taki keşif araçları ve teçhizatlara kadar, kullandığımız çoğu elektronik alet belirli bir ısı aralığında işlev gösteriyor. Ama Science’da yayınlanan bir çalışmaya göre, şimdi Purdue Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar iki organik materyali birbirine karıştırarak elde ettikleri yeni bir plastik madde sayesinde aşırı derecede ısıya dayanabilen elektronik aletlerin üretiminin önünü açmış olabilir.

Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, şu anda piyasada var olan elektronik aletlerin eksi 40 ve 85 derece arasında işlev gösterdiğini ancak ürettikleri yeni materyalin 220 dereceye kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabildiğini söylüyorlar.

Bu yeni plastik maddenin üretilmesinde kullanılan maddelerden biri elektriği iletebilen bir yarı iletken, diğeriyse sıradan bir plastik gibi düşünülebilecek olan yalıtkan bir polimer oldu. Ancak bu teknolojiyi elektronik aletler için işe yarar hale getirebilmek adına araştırmacıların basitçe bu iki materyali bir araya getirmesi yeterli olmadı; onlar doğru oranları bulmaya çalışmak zorunda kaldılar.

Önemli Olan Doğru Oran

Çünkü bu plastiklerden biri elektriği naklediyor, diğeriyse yüksek ısıya karşı koyuyordu, dolayısıyla iki madde karıştırıldığında birinin diğerine baskın gelmemesi için ikisinin de doğru kullanım oranlarının bulunması gerekiyordu.

Araştırmacılara göre, bu yeni materyalin en etkileyici özelliği onun aşırı ısılarda elektriği iletebilmesi değil, performansının ısılara göre değişim göstermemesi. Çünkü genellikle elektronik aletlerin performansı ısıya bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin bir dizüstü bilgisayar, ısısı kontrol altında tutulan bir ofis ortamında gayet hızlı bir şekilde işlev gösterirken, Arizona Çölü’nde bu durum tamamen farklı bir hal alabiliyor. Bu yeni polimer karışımının performansıysa, geniş bir ısı aralığında dahi sabit kalıyor.

Birçok Uygulama Alanındaki Kısıtlamalar Kalkabilir

Düşük veya yüksek; aşırı uçlardaki ısılara dayanıklı elektronik aletler Antarktika’daki bilim insanları veya Sahra Çölü’ne seyahat eden gezginler için yararlı olabilecek olmakla birlikte, bunlar aynı zamanda her yerdeki araba ve uçakların işleyişleri için de kritik bir öneme sahip. Çünkü hareket halindeki bir aracın egzozu o kadar ısınıyor ki, sensörler ona fazlaca yakın bir yere konulamıyor ve yakıt tüketiminin uzaktan izlenmesi gerekiyor. Ama sensörlerin doğrudan egzoza dahil edilebilmesi yakıt tüketimi konusunda daha doğru bilgiler verebilir. Bu durum yüz binlerce sensörü olan uçaklar için özellikle önem taşıyor.

Araştırmacılar pek çok uygulamanın ve kullanım alanının bu plastiklerin yüksek ısılarda bozuldukları gerçeği nedeniyle kısıtlı kaldığını ve bu buluşun bu durumu değiştirmenin yolu olabileceğini söylüyorlar.

Güneş pilleri, transistörler ve sensörlerin hepsinin birçok uygulama alanında büyük ısı değişimlerine dayanıklı olmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten araştırmacılar, bu yeni materyalin hakiki ısı limitlerini (hem yüksek hem de düşük) görmek için deneylerine devam edeceklerini söylüyorlar.Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz