Biyoloji Psikoloji Sağlık

Alzheimer Bulaşıcı Olabilir Mi?

Alzheimer bulaşıcı olabilir mi? Yeni bir çalışma soruya cevap sağlıyor. Nature’da yayınlanan bir çalışmaya göre, Alzheimer hastalığının tohumları, on yıllar evvel büyüme hormonu yoluyla sekiz İngiliz hastaya bulaştırılmış olabilir. Eğer takip eden araştırmalar bu çıkarımı desteklerse, bu potansiyel olarak Alzheimer’ın bu hastalığa sahip birinin beyin dokusuyla yakından temas etme yoluyla insanlara geçebileceğini işaret ediyor.

Ancak araştırmacılar bu bulgunun Alzheimer’ın tam anlamıyla bulaşıcı bir hastalık olduğu anlamına gelmediğini özellikle vurguluyor ve bahsi geçen sekiz hastanın bu hastalığı hiç de sıradan olmayan bir yöntemle; birçok kadavranın hipofiz bezinden alınan büyüme hormonunun kendilerine verilmesi yoluyla aldıklarını söylüyor.

Çalışmaya konu olan bu sekiz hastanın tümüne de, büyümeyle ilişkili çeşitli sorunlar nedeniyle çocukluklarında büyüme hormonu verildi. 1985 yılında, bilim insanları insandan alınan büyüme hormonunu kullanmanın nadiren de olsa Creutzfeldt-Jacob hastalığını (“deli dana” olarak bilinen nörodejeneratif hastalığın insan versiyonu) bulaştırabileceğini farkına vardıktan sonra, bunun yerine sentetik hormon kullanmaya başladılar. Creutzfeldt hastalığını bu sekiz hastaya geçiren aynı hormonlar, görünüşe göre aynı zamanda bu hastalara Alzheimer’ın en belirleyici karakteristiği olan amiloid beta proteinini de bulaştırdı.

Hastalarda Çok Fazla Miktarda Amiloid Beta Tespit Edildi

Araştırmacılar bu hastaların beyinlerinde ve kan damarlarında çok fazla miktarda amiloid betanın tespit edildiğini ve o sırada hepsinin de normalde bu proteinin bu kadar yüksek miktarlarda görülmesi için çok genç; yani sadece 30’lu, 40’lı yaşlarında olduklarını söylüyorlar. Bu hastalarda amiloid betanın bu kadar yüksek miktarlarda görülmesine neden olabilecek diğer her türlü tedavi, işlem ve sağlık sebebini de araştırdıklarını ve hastalara bu tip işlemlerin uygulanmadığını ya da onların bu tip bir sağlık sorununa da sahip olmadığını görüp bu olasılıkları elediklerini de sözlerine ekliyorlar.   

Bu sekiz hastaya verilen ve on yıllardır pudralaştırılmış bir biçimde oda sıcaklığında saklanmakta olan büyüme hormonu örneklerini inceleyen araştırmacılar, içinde amiloid tespit edilen örneklerin Creutzfeldt hastalığını bulaştırmış gibi görünen örneklerle aynı yöntemle hazırlanmış olduğunu gördüklerini belirtiyorlar.

Creutzfeldt-Jacob’a ek olarak, bu sekiz hastanın tümü, Alzheimer hastalarının yüzde 90’ında mevcut olan serebral amiloid anjiyopati hastalığını da geliştirdiler. Araştırmacılara göre, eğer bu hastalar şu anda hayatta olsalardı, bilim insanları onların Alzheimer hastalığını geliştirip geliştirmeyeceklerini belirleyebilirlerdi.

Bilim İnsanları Hastalığın Bulaşıcılığı Üzerinde Farklı Fikirlere Sahip

Bilim insanları Alzheimer’in bulaşıcılığı konusunda değişik görüşler öne sürüyor. Örneğin, Brown Üniversitesi’nden Stephen Salloway, yapılan bu yeni çalışmanın ve bulaşıcılık olasılığı bulgusunun, Alzheimer hastalarından alınan beyin dokularının fare beyinlerine enjekte edildiği ve bunu yapmanın hastalığı tetikleyebildiği sonucuna varan ve sayıları giderek artmakta olan çalışmaları desteklediğini söylüyor.

Diğer yandan Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Alzheimer araştırmacısı olan Paul Aisen ise, elde edilen kanıtların bulaşıcılığı işaret etmediğini ve Alzheimer’ın bulaşıcı olduğu konusunda kesinlikle endişe duyulmaması gerektiğini söylüyor ancak bu konuda her türlü araştırmanın yapılmaya devam etmesinin büyük önem taşıdığını da sözlerine ekliyor.  

Araştırmacılar şimdiye kadar bunun kanıtlanmış bir vakası görülmemiş olmasına rağmen, eğer bu hastalığın bulaşması için herhangi bir yol varsa, bunun da cerrahi aletler olabileceğini ve ileride yapılacak araştırmalarla belirli tıbbi işlemlerin Alzheimer’ı bulaştırıp bulaştırmayacağını daha net anlamayı umduklarını söylüyorlar.Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz