Bu Kızın Kalbi Dışarda Atıyor

0
709

Eylül ayında paylaşılmış olan bu videoda, küçük bir kızın kalbinin dışarda attığı görülüyor. Kızın kalbi göğüs kafesinin dışında bulunup sadece ince bir deri tabakasıyla korunuyor. Virsaviya Borun isimli sekiz yaşındaki bu küçük kız Cantrell beşlisi adındaki nadir bir hastalıktan muzdarip.

Cantrell beşlisi, genellikle ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalıkta kalp; kemik, doku ve kasların ardında korunmak yerine göğüsteki ve karın bölgesindeki bazı doğum hasarları sebebiyle derinin hemen ardında bulunur. Hastalıkta göğüs boşluğunu karından ayırıp nefes alıp vermeye yardımcı olan diyaframda, göğüs kemiğinde ve kalbi kaplayan perikardiyumda, karın duvarında ve kalbin kendisinde de hasar görülebilir. Hastalığa Cantrell beşlisi adının verilmesi de bu beş hasarı içerebilmesidir.

Hastalığın en şiddetli formunda kişiler kalpleri tamamen ya da kısmen göğüs boşluğunun (thoracic cavity) dışında doğarlar. Normalde kalp bu boşlukta tutunur ve kaburgalar tarafından korunur.

Cantrell beşlisi çok nadir görülen bir hastalıktır. Bir milyon yaşayan doğumun tahmini olarak 5’inde bu hastalık görülüyor.

Bu hastalıkla dünyaya gelen yeni doğanlar genellikle uzun süre hayatta kalamıyorlar. 2008’de yapılan bir incelemede Cantell beşlisi ile doğmuş 58 bebekten 37’sinin birkaç gün içinde öldüğü belirtilmiş.

Borun, Florida’da yaşayan Rus bir çocuk. Annesiyle birlikte Amerika’ya gitme sebebi Boston Children’s Hospital’dan bir dokrorun Borun’u tedavi edebileceğini söylemesi. Fakat sonrasında küçük kızın kanı kalpten akciğerlere taşıyan pulmoner arterlerindeki yüksek kan basıncı sebebiyle ameliyatın yapılmamasına karar verilmiş.

Kaynak: Live Science

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here